Kyrkhults församling

Hem Bilder Gudstjänst och tro Verksamhet Kalender Kontakt

 

Vid kyrkovalet hösten 2017 valdes nytt kyrkofullmäktige i

Kyrkhults församling.

Kyrkofullmäktige väljer i sin tur kyrkorådet.

Här hittar du vilka som ingår i Kyrkofullmäktige och Kyrkorådet 2018-2021.

 

Kyrkofullmäktige

 

Församlingens högsta beslutande organ är kyrkofullmäktige. Kyrkofullmäktige beslutar om budget och tjänster.

 

Kyrkofullmäktiges ordförande heter Ingrid Brånsjö 

 

Kyrkorådet

 

Kyrkofullmäktige utser ett kyrkoråd. Kyrkorådet är församlingens styrelse som tillsammans med kyrkoherden ansvarar för församlingens uppdrag.

Kyrkoherden är självskriven ledamot i kyrkorådet.

 

Kyrkorådets ordförande heter Jan Ottosson

 

jan ottosson

 Protokoll:

2017-11-22

2017-05-23

2016-12-07

2016-11-09

2016-05-25

2016-04-20

2015-11-11

2015-05-27

2014-11-12

2014-09-25

2014-05-27

2013-11-27

2012-11-14

2011-11-09

2011-05-25

2010-11-10

Protokoll:

2017-11-15

2017-10-18

2017-09-06

2017-04-26

2017-03-22

2017-02-08

2016-10-19

2016-09-07

2016-04-20

2016-03-16

2016-02-10

2015-11-18

2015-10-21

2015-09-09

2015-04-22

2015-02-11

2014-11-19

2014-10-22

2014-09-10

2014-06-10

2014-05-20

2014-04-23

2014-03-19

2014-02-19

2014-01-22

2013-12-11

2013-11-20

2013-10-23

2013-09-11

2013-06-13

2013-05-15

2013-04-17

2013-03-13

2013-02-06

2012-11-28

2012-10-24

2012-09-12

2012-05-23

2012-04-18

2012-03-14

2012-03-14, §21

2012-02-15

2012-01-14

2011-11-23

2011-10-26

2011-09-14

2011-06-22

2011-05-18

2011-04-27

2011-03-23

2011-02-03

2010-11-24

 

2010-11-10

  2010-10-13
  2010-09-15
  2010-06-16
  2010-05-19
  2010-04-14
  2010-03-03
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

 

  Copyright 2010 Kyrkhults församling