Vår kristna tro

Centrum för vår tro är Jesus Kristus. Vem var han och vad har han haft för betydelse för oss? Varför dog han på korset och har han verkligen uppstått?

Tro och gudstjänst hör ihop. Som vi tror ber vi och firar gudstjänst. Men tron som vi uttrycker i gudstjänsen får vi också bära med oss ut i vardagen.

Trosbekännelsen som vi läser gemensamt i kyrkan varje söndag är en sammanfattning av den kristna tron. Men att vara kristen handlar inte i första hand om att tro på ett visst sätt. Vi är ingen åsiktsgemenskap som ett politiskt parti. Vi tror på en person: Jesus Kristus och inte en trosbekännelse. Sen beskriver trosbekännelsen denna person.

I menyn till vänster kan du läsa mer om den kristna tron. Men ytterst är detta inget man kan läsa sig till utan måste prövas i det verkliga livet.